Strike Force One

História hry Strike Force One

Hra Strike Force One je pôvodne doskovou spoločenskou hrou z rodiny wargames, teda hier simulujúcich vojenský konflikt alebo bitku.

Autormi hry sú Jim Dunnigan a Redmond A. Simonsen. Hra bola prvýkrát vydaná v roku 1975 vydavateľstvom SPI. Toto vydavateľstvo hru používalo ako ukážkovú hru pre záujemcov o wargames, ktorú rozdávalo zadarmo na festivaloch a stretnutiach a rozposielala zadarmo poštou svojím zákazníkom.

Hra bola od začiatku navrhnutá ako učebná hra, na ktorej by sa mal hráč naučiť tým najzákladnejším princípom wargames. Jedná sa hlavne o hranie na hexovej mape, zónu kontroly, dôležitosť rozmiestnenia obrancu s ohľadom na hexovú mriežku, dôležitosť udržiavania ústupovej cesty a v pokročilej verzii pravidiel implementáciu pohybových bodov a vplyv terénu na pohyb a súboje.

Do dnešných dní sa táto hra odporúčaná ako výuková. Nehodí sa veľmi na bežné hranie, pretože má nízku znovuhrateľnosť a je mierne nevyvážená pokiaľ proti sebe hrajú rovnako schopní hráči. S ohľadom na jej zameranie však znovuhrateľnosť a vyváženosť nepatria medzi jej ciele.

Strike Force One dnes vydáva vydavateľstvo Victory Point Games. Základná verzia obsahuje aj pokročilé pravidlá. Okrem toho vydávajú aj rozšírenie Strike Force One+: Expert Game, ktorého autorom je Alan Emrich.

Pokiaľ však máťe o hru záujem a nechcete ju kupovať, tak si ju môžete stiahnuť a vytlačiť priamo zo stránok výrobcu.